close
تبلیغات در اینترنت
حق قانونی قوه مقننه اسیر سیاست زدگی برخی جریانات
loading...

همیار پلاس

س از اعلام مجلس در استیضاح قریب الوقوع وزیر علوم ،بالاخره هفته گذشته این استیضاح صورت گرفته و وزیر علوم با رای گیری مجلس از سمت خود عزل شد.اما انچه که در این چندروز برخی خبرگزاری ها، سایت ها و روزنامه ها ی اصلاح طلب و شخصیت های منتسب به دولت در مصاحبه های خود بدان پرداخته اند حاکی از تخریب و مخدوش ساختن چهره مجلس نسبت به این اقدام قانونی و مورد انتظار می باشد به صورتی که  برخی چهره های اصلاح طلب دولت سعی در جناحی و سیاسی معرفی نمودن این اقدام در خور تقدیر و به موقع مجلس دارند. رئیس جمهور نیز…

تبلیغات

حق قانونی قوه مقننه اسیر سیاست زدگی برخی جریانات

تیربارچی بازدید : 653 چهارشنبه 05 شهريور 1393 نظرات ()

س از اعلام مجلس در استیضاح قریب الوقوع وزیر علوم ،بالاخره هفته گذشته این استیضاح صورت گرفته و وزیر علوم با رای گیری مجلس از سمت خود عزل شد.اما انچه که در این چندروز برخی خبرگزاری ها، سایت ها و روزنامه ها ی اصلاح طلب و شخصیت های منتسب به دولت در مصاحبه های خود بدان پرداخته اند حاکی از تخریب و مخدوش ساختن چهره مجلس نسبت به این اقدام قانونی و مورد انتظار می باشد به صورتی که  برخی چهره های اصلاح طلب دولت سعی در جناحی و سیاسی معرفی نمودن این اقدام در خور تقدیر و به موقع مجلس دارند.

رئیس جمهور نیز با اقدامی سوال برانگیز طی حکمی محمد علی نجفی را به عنوان جایگزین وزیر علوم به عنوان سرپرست این وزارت خانه منصوب نمود و طی نطقی خواستار ادامه راه وزیر علوم قبلی شد که به نوعی لجبازی و دهن کجی به نمایندگان ملت می باشد.مصطفی کواکبیان در گفتگو با سایت ایلنا این اقدام مجلس را عقده گشایی سیاسی عنوان نمود.ایشان  در مصاحبه خاطر نشان کرد: دوستانی که داعیه‌دار این استیضاح هستند، مشخصا ازطرفداران جدی محمود احمدی نژاد بودند و در زمانی که شرایط بسیار ناگواری بر دانشگاه حاکم بود، این آقایان لب فرو بسته بودند و اعتراضی نداشتند و برخوردهای امنیتی و شلاقی که در دوره قبل در دانشگاه‌ها وجود داشت موجب نگرانی آقایان نبود.

دکتر حسن اکبری بیرق نیز در یادداشتی در سایت بهار نیوز پا را فراتر از اینها گذاشته و خواستار اعلام عزای عمومی در این روز یعنی روز عزل وزیر علوم شده است.ایشان اشاره می کند:ااگر بنده در شورای فرهنگ عمومی کشور، مسؤولیتی داشتم 29 مرداد را برای همیشه عزای عمومی در مرگ دانش و فضیلت و اخلاق، نامگذاری و اعلام می کردم؛ چراکه اعضای مجلس شورا، وزیری را صرفا به جرم داشتن این سه هنر، استیضاح و از مسند رهبری علمی کشور برکنار کردند.

متن کامل و تحلیلی در ادامه مطلب

هفته‌نامه «صدا» (چاپ 1/6/93) در بین مطالبی که به استیضاح وزیر علوم اختصاص داده، مطلبی را با عنوان «روابط دولت و مجلس تندتر می‌شود» درج کرده که در آن، با طرح پرسش‌هایی، نظر شش فعال سیاسی را درباره تبعات برکناری وزیر علوم جویا شده است. تهیه‌کننده این مطلب در ورودی آن آورده است: «استیضاح وزیر علوم و حذف رضا فرجی‌دانا از دولت، از یک سو شوک بزرگی به حامیان دولت وارد کرد. از سوی دیگر تعامل بین دولت و مجلس را در هاله‌ای از ابهام فرو برد. دولتی که برای جلب حمایت و نظر مثبت مجلس تمام تلاش خود را به کار بست، در آستانه یک‌سالگی با استیضاح مواجه شد. آن هم استیضاحی سیاسی، نه استیضاحی فنی و مربوط به مسائل حرفه‌ای حوزه آموزش عالی. حال باید دید که رویکرد دولت در مواجهه با مجلس چه تغییری خواهد کرد. آیا مجلسی که از استیضاح اصلاح‌طلب‌ترین وزیر دولت شادمان است، به سراغ دیگر وزرای دولت نیز خواهد رفت یا خیر؟ در هر حال نزدیک یک سال‌ونیم از عمر مجلس نهم باقی‌مانده است. مجلسی که نشان داده سر تعامل با دولت را ندارد؛ یا حداقل نیروهای معتدل آن، توانایی تأثیرگذاری بر روند تصمیم‌گیری مجلس را ندارند.

نکته مورد غفلت قرار گرفته در بین این تحلیل ها این است که این استیضاح نه اولین استیضاح مجلس بوده و نه قرار است آخرین استیضاح باشد. همین مجلس در راستای انجام رسالت خویش محمود احمدی نژاد رئیس جمهور اسبق ایران را استیضاح نمود که در طول تاریخ انقلاب دومین رئیس جمهور پس از استیضاح بنی صدر بوده است و در صحن علنی مجلس برخی اقدامات وی را مورد سوال قرار داد که این اقدام مطابق با اختیارات قید شده مجلس در قانون اساسی و رسالت مجلس در نظارت بر عملکرد دولت می باشد. اینگونه تحلیل ها و مصاحبه ها توسط برخی افراد که داعیه دموکراسی در سر دارند دور از انتظار است و جوسازی علیه مجلس و جناحی و سیاسی معرفی نمودن این استیضاح به دور از مشی اعتدال و اصول دموکراسی می باشد. شواهد و قرائن  حاکی از انست که استیضاح وزیر علوم نه تنها موضوعی جناحی و سیاسی نیست بلکه در راستای اختیارات قانونی مجلس و به دنبال برخی اقدامات این وزارت خانه به ویژه انتصابات افراد مسئله دار در جایگاه های مهم  بوده و انتظار می رفت مجلس این اقدام را زودتر صورت دهد. مجلس نیز به وظیفه قانونی خود عمل کرد و رئیس‌ دولت نیز با اعلام رسمی، آن را پذیرفت، اما به نظر می رسد برخی افراد و گروه‌ها تلاش می‌کنند با دادن نسبت‌های ناروا به مجلس، مانند سیاسی معرفی کردن استیضاح وزیر علوم و سر تعامل نداشتن مجلس با دولت، قوه مقننه را سرزنش و ایده کاملاً مشکوک و سیاسی «تقابل دولت و مجلس» را القا کنند.

مرجع عالیقدر تشیع حضرت آیت الله مکارم شیرازی نیز روز پنج شنبه در حرم امن رضوی و در جوار زائران امام هشتم به این نکته اشاره نموده و بیان داشتند: دانشگاهی مطلوب است که مستقل باشد و تبدیل به یک ابزار سیاسی برای جناح‌ها نشود. دانشگاه باید تولید علم کند و اگر دانشگاه بخواهد مترجم علوم باشد ارزشی ندارد. حرف اول دانشجو و استاد باایمان، اخلاق اسلامی و دفاع از حقوق انسان‌هاست اگر این شرط نباشد مشکل بزرگی در آینده خواهیم داشت.  فرجی دانا علاوه بر کارهای مثبت کارهای نادرستی را هم انجام داده است با اینکه فرصت هم برای اصلاح به او داده شده؛ اما اصلاحی صورت نگرفت. وی با انتقاد برخی از افرادی که گفته بودند دیگری هم بیاید همان مسیر وزیر سابق را پیش می‌گیرد بیان داشتاینکه عده‌ای می‌گویند فرد دیگری هم بیاید همین مسیر وزیر قبلی را ادامه می‌دهد، این لجبازی است. گر ما دموکراسی داریم باید به رای مجلس احترام بگذاریم و معنای احترام این است که فردی که می‌آید باید اقدامات نادرست وزیر گذشته را اصلاح کند

در اینکه دکتر فرجی دانا فردی ولایت مدار و مدیری تواتنمند در عرصه علم و تحقیق می باشد تردیدی وجود ندارد و برخی تلاش های وی در طول این چند ماه شایسته تقدیر می باشد، اما نباید برخی اقدامات صورت گرفته توسط وزیر علوم به ویژه در زمینه انتصابات نسنجیده و تامل برانگیز برخی افراد فعال در فتنه 88  را مورد اغماض قرار داد.از سویی دیگر نمی توان بازگشت برخی اساتید اخراج شده از محیط دانشگاه به علت فعالیت علیه نظام اسلامی و تحریک افکار عمومی و دامن زدن به اغتشتشات سال 88 با بستر سازی های وزارت علوم دولت تدبیر و امید را نادیده گرفته و آن را پدیده کمی به حساب آورد.در همین راستا علی رغم ادعای دکتر فرجی دانا مبنی بر استعلام از وزارت اطلاعات برای کلیه انتصابات وزارت علوم، اسناد منتشر شده از سوی این نهاد امنیتی خلاف این ادعا را ثابت می نماید به طوریکه شواهد حاکی از انست برخی انتصابات خلاف نظر وزارت اطلاعات بوده  و حجت الاسلام علوی نیز برعدم هماهنگی وزارت علوم در برخی عزل و نصب ها مهر تایید زده است. حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نیز با اشاره به تشکیل کمیسیون تحقیقات و آموزش مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون آموزش باحضور دو نفر از معاونین وزارت اطلاعات مربوط به بخش استعلامات تشکیل شد؛در این جلسه برخی از نگرانی‌های دوستانه در خصوص صلاحیت انتصاب برخی افراد به سمت‌های وزارت علوم مطرح شد چرا که این قضیه با امنیت ملی کشور گره خورده است. سلیمی گفت: در این جلسه مشخص شد در خصوص برخی از افراد از این وزارتخانه استعلاماتی صورت گرفته است در مورد برخی از انتصابات جواب این استعلامات منفی بوده است و در مورد برخی دیگر نیز استعلامی به هیچ عنوان صورت نگرفته است.اما برای روشن شدن بیشتر مطلب به عنوان نمونه برخی از انتصابات صورت گرفته از سوی وزیر علوم که با جواب منفی وزارت اطلاعات بوده است را می آوریم: سعید سمنانیان در آبان ماه سال جاری به  عنوان مشاور وزیر و رئیس مرکز هیات های امنا و هیات های ممیزه وزارت علوم با حکم فرجی دانا منصوب شد.سعید سمنانیان استاد رشته علوم اعصاب دانشگاه تربیت مدرس  و از سوابق اجرایی وی می توان به معاونت‌ پژوهشی، ‌مسئول‌ بخش‌ فیزیولوژی‌ دانشکده‌ علوم پزشکی و‌ عضویت در شورای‌ پژوهشی‌ دانشکده‌ پزشکی‌ دانشگاه‌ تربیت‌ مدرس‌ ، مسئول‌ مرکز تحقیقات‌ بیوشیمی‌ و بیوفیزیک‌ دانشگاه‌ تهران‌ اشاره کرد.با این حال استعلامات وزارت علوم نشان می دهد که مراجع ذی صلاح حضور وی را در این سمت تایید نمی کنندمجتبی صدیقی نیز به عنوان رییس سازمان امور دانشجویان در آبان ماه سال گذشته منصوب شده استمعاونت دانشجویی وزارت علوم ، معاونت فرهنگی آموزشی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ، مدیرکلی بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم و معاونت دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از جمله سوابق اجرایی وی است
با این حال صلاحیت وی نیز از سوی دستگاه های امنیتی تایید نشده است

این در حالی است که هیئت رئیسه و نمایندگان مجلس چندین نوبت به صورت کتبی و شفاهی نسبت به عملکر وزارت علوم نسبت به انتصابات غیر عقلانی و عزل برخی شخصیت های مومن و دلسوز از کرسی های انشگاه به ریاست محترم جمهورو وزیر علوم تذکر داده بودند و حتی ایشان از جانب مجلس نیز کارت زرد گرفته بود.مقام معظم رهبری نیز در سخنرانی اخیر خود نسبت به حذف عناصر مومن و انقلابی به اسم اعتدال اعتراض نموده بودندو از دولت محترم عدم حذف نیروهای مومن و انقلابی را خواستار شدند. بنابراین بی توجهی وزیر محترم علوم نسبت به خواسته های منطقی و شرعی نمایندگان ملت در واقع زمینه ای برای استیضاح و عزل ایشان شد و برخی افراد به جای مصاحبه های غیر منطقی و غرض ورزانه خود بهتر است با نگاهی واقع بینیانه و غیر جناحی به این قضیه نگاه کنند .

در پایان باید گفت با اینکه مجلس به وظیفه قانونی خود عمل کرد و رئیس‌ دولت نیز با اعلام رسمی، آن را پذیرفت، افراد و گروه‌هایی تلاش می‌کنند با دادن نسبت‌های ناروا به مجلس، مانند سیاسی معرفی کردن استیضاح وزیر علوم و سر تعامل نداشتن مجلس با دولت، قوه مقننه را سرزنش و ایده کاملاً مشکوک و سیاسی «تقابل دولت و مجلس» را القا کنند. چنین موضع‌گیری‌هایی می‌تواند با دو هدف صورت گرفته باشد: 1- خنثی کردن مجلس و بازداشتن آن از انجام وظایف قانونی 2 - تبدیل تفاوت نگاه مجلس و دولت، به اختلافات حاد سیاسی
.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
سلام. به همیار پلاس خوش امدید. دامنه اصلی: www.hamyarplus.ir دامنه کوتاه متصل: www.rzr.ir ایمیل:info@tirbar.ir
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • میهن وب هاست
 • ایران سرور
 • قالب راست چین
 • آذر آنلاین هاست
 • آذر آنلاین
 • موسسه فرهنگی هنری صریر یزد (سرگرمی و بازی های فکری)
 • شبکه اعزام سخنران و استاد عمار یزد
 • نوشت افزار ایرانی اسلامی بهشت
 • فروشگاه آنلاین کتاب آسمان (پاتوق کتاب آسمان)
 • هاست نگار
 • فروشگاه لباس ایرانی اسلامی کساء یزد
 • تا شقایق...
 • تا شقایق...
 • شرکت دانش نگران
 • تا همیشه افتاب
 • ❤مَــטּ تِشنہ ے نگــ ـاه( ح س ے טּ ) م❤
 • دار الشهدا
 • اشک منتظران
 • خبرگزاری دفاع مقدس
 • نگارخانه ایرانی
 • عصر انتظار (بنر،پوستر و...)
 • شجره طیبه صالحین پایگاه حضرت ابوالفضل اهرستان
 • بجه های قلم
 • پــــارادوکـــس1
 • سایت ها و وبلاگ های لینکــ شده (دوستان)
 • پر از خالی...
 • پارادوکس paradox
 • حرم رضوی
 • ◄3چـــآدُرے حــآمـے جـَـلـیـلـے►
 • یــکی مراقــبه
 • ✔✔ سـنــــگـر مـجــٰــازی ✔✔
 • نقــاش فقیــر
 • دلتنگی برای او
 • خاطره
 • سه نقطه...
 • قول ســـدید
 • ●●● بـانـوی خـلـوت نـشیـن حـرم ●●●
 • مظهر زیبایی
 • جملات زیبا،عارفانه رسول طالبی
 • ★☆**★قبـــــیلـــه عــشـــقــــ★**☆★
 • بیاین انسان باشیم
 • منتظران مهدی
 • بسیجــی نتـرس
 • روح ســرد
 • ❤♡ وعـــ ـــده گــ ـــاه ♡❤
 • .•°°•.♥ صدراییان منتظر .•°°•.♥
 • صلی الله علیک یا اباعبدالله
 • منتظران ظهور
 • نازنین امـــام
 • چـــــــــــــادر خاکی
 • مدیریت مالی دانشگاه حائری میبد
 • ولایـــت فقیه
 • بصــیرت علوی
 • خطابه غدیر(سند حقانیت شیعه)
 • بچه های حـرم (هيئت جنةالحسين)
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • نظرسنجی
  آیا از وب سایت راضی هستید؟


  ارتباط با تیــربــار مجــازی

  به همیار پلاس خوش آمدید!

  پست های الکترونیکی تارنما:

  info@hamyarplus.ir

  hamyarplus@gmail.ir

  آدرس اصلی ما:

  hamyarplus.ir

  دامنه کوتاه متصل:

  ww.rzr.ir

  ارتباط در تلگرام، سروش و ایتا:


  @hamyarplus


  https://eitaa.com/hamyarplus


  http://sapp.ir/hamyarplus


  ارسال پیام و نظرات و گزارشات  آمار سایت
 • کل مطالب : 1137
 • کل نظرات : 744
 • افراد آنلاین : 6
 • تعداد اعضا : 257
 • آی پی امروز : 15
 • آی پی دیروز : 182
 • بازدید امروز : 57
 • باردید دیروز : 4,872
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 7
 • بازدید هفته : 13,364
 • بازدید ماه : 70,545
 • بازدید سال : 460,353
 • بازدید کلی : 4,882,487
 • کدهای اختصاصی
  تبلیغات
  حرف دل شهدا..