close
تبلیغات در اینترنت
35سال پاسداری از انقلاب؛ از جنگ سخت با تروريست‌ها تا نبرد در شبكه‌هاي اجتماعي
loading...

همیار پلاس

سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به عنوان نهادي مردمي و انقلابي كه به دستور امام راحل(ره) و تصويب شوراي انقلاب از اجماع چندين گروه مسلح انقلابي در دوم ارديبهشت كه تنها محدود به چند پايگاه نظامي مي‌شد تا زمان حال كه گستره فعاليت آن به اعتراف برجسته‌ترين تحليل‌گران بين‌المللي در كنار ارتش جمهوري اسلامي ايران سدي محكم در مقابل هرگونه تجاوزگري هاي استكبار عليه ايران است، راهي دراز پيموده است. شايد پايه‌گذاران اوليه اين نهاد نظامي هرگز چنين آينده اي را در مخيله خود براي آن تصور مي كردند، اما تاريخ و تقدير…

تبلیغات

35سال پاسداری از انقلاب؛ از جنگ سخت با تروريست‌ها تا نبرد در شبكه‌هاي اجتماعي

تیربارچی بازدید : 651 دوشنبه 01 ارديبهشت 1393 نظرات ()

سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به عنوان نهادي مردمي و انقلابي كه به دستور امام راحل(ره) و تصويب شوراي انقلاب از اجماع چندين گروه مسلح انقلابي در دوم ارديبهشت كه تنها محدود به چند پايگاه نظامي مي‌شد تا زمان حال كه گستره فعاليت آن به اعتراف برجسته‌ترين تحليل‌گران بين‌المللي در كنار ارتش جمهوري اسلامي ايران سدي محكم در مقابل هرگونه تجاوزگري هاي استكبار عليه ايران است، راهي دراز پيموده است.

شايد پايه‌گذاران اوليه اين نهاد نظامي هرگز چنين آينده اي را در مخيله خود براي آن تصور مي كردند، اما تاريخ و تقدير الهي نشان داده است كه كمتر از پيش بيني‌هاي انسان تاثير مي‌پذيرد.


شايد بتوان سير تكويني و تحولات سپاه در عصر دوم عمر خود، از سال 1360 تاكنون را به 3 دور مشخص فرماندهي اين نهاد نظامي سپاه از سوي محسن رضايي، رحيم صفوي و محمد علي جعفري تقسيم كرد و به طور جداگانه هر كدام را از منظر تحولات و تغييرات روي داده در سپاه بررسي قرار داد.

** محسن رضايي و گذر از دوران تاسيس به تثبيت
محسن رضايي ميرقائد پيش از انتصاب به فرماندهي سپاه پاسداران از سوي امام راحل، مسئوليت واحد اطلاعات اين نهاد را برعهده داشت كه تا پيش از آغاز جنگ تحميلي نقش مهمي در مبارزه با توطئه‌هاي خارجي عليه انقلاب ايفا مي‌كرد.

شايد 2 مصداق بارز آن خنثي سازي كودتاي برخي از نظاميان سابق ارتشي موسوم به كودتاي نوژه و مقابله با نيروهاي تجزيه طلب با همراهي نيروهاي ارتش در كردستان، گنبد و منطقه آذربايجان باشد.

اما آغازجنگ سبب شد تا سپاه، خود را در عرصه بسيار متفاوتي ببيند كه از لحاظ راهبردي و نظامي به كلي با قبل متفاوت بود، اين در حالي بود كه معضلات امنيتي و نظامي داخلي هم چنان بر ساختار نظام فشار مي آورد.

به ادامه مطلب بروید

* از تيپ به لشكر و از لشكر به ارتش

سپاه در اوايل انقلاب به عنوان يك نهاد نظامي فاقد ساختار مدون نظامي در داخل خود بود و از سوي ديگر عدم همكاري بني صدر رييس جمهور وقت با اين مجموعه نظامي سبب شده بود تا عملا دسترسي نيروهاي سپاه به تجهيزات نوين بسيار محدود شود.
اما با شكست راهكارهاي نظامي بني صدر در 4 عمليات گوناگون در زمستان سال 59 و انهدام 90 درصد توان زرهي كشور و راي مجلس شوراي اسلامي به بركناري بني صدر در خرداد سال 60 شرايط را براي حضور مقتدتر سپاه و گسترده شدن تشكيلان نظامي آن از يك نيروي شبه نظامي به يك سازمان مجهز براي حضور موثرتر در جنگ فراهم كرد.

اين دوره جديد كه عملا سپاه از مرحله تاسيس وارد دوران شكل گيري خود شد، با فرماندهي محسن رضايي بر سپاه پاسداران هم زمان شد.

در اولين مرحله، سازمان چينش نيروها در سپاه از حالت توده‌اي به ساختار كلاسيك به شكل دسته، گروهان و گردان و تيپ درآمد و هركدام از فرماندهان شاخص سپاه با تشكيل يك تيپ خاص از نيروهاي هر استان پايه اي براي تشكيل لشكرهاي زميني سپاه را تشكيل دادند.

از جمله اين يگان‌ها مي توان به تشكيل تيپ نور توسط شهيد علي هاشمي، تيپ ثارالله توسط قاسم سليماني و تيپ 31 عاشورا توسط شهيد مهدي باكري اشاره كرد.

البته عملا سازمان رزم سپاه در آن مرحله فاقد نيروهاي زرهي و پشتيباني توپخانه اي بود و امكان تهيه آن نيزبا توجه به شرايط خاص كشور وجود نداشت تا اينكه بعدها با پيروزي هاي رزمندگان سپاه در عمليات فتح المبين، طريق القدس و بيت المقدس و بدست آوردن غنائم فراوان، امكان تشكيل تيپ توپخانه و اولين گردان زرهي در سپاه امكان‌پذير مي‌شود.

بعد از موفقيت عمليات بيت المقدس و ادامه يافتن جنگ، تيپ هاي تشكيل شده به لشكر ارتقا پيدا مي كنند و در طول جنگ اصلي ستون و توان رزمي نيروي زميني سپاه را در جنگ تحميلي در اختيار مي‌گيرند.

پس از پايان جنگ تحميلي نيز گام آخر براي تبديل سپاه به يك ارتش كلاسيك برداشته مي‌شود و سيستم فرماندهي بر اساس درجات نظامي كه در زمان جنگ در سپاه مرسوم نبود، برقرار مي‌شود.

*سپاه صاحب نبروي دريايي و هوايي نيز مي‌شود

تحول مهم ديگري كه در زمان جنگ در مجموعه دروني سپاه اتفاق اقتاد، تشكيل 3 نيروي جداگانه با دستور مستقيم امام راحل و اضافه شدن نيروي دريايي سپاه و نيروي هوايي به سازمان رزم اين نهاد نظامي بود.

نيروي دريايي سپاه بعد از تشكيل با نبردهاي ماندگار خود در عمليات هاي دريايي از جمله انهدام سكوهاي البكر و الاميه و نبرد با ناوهاي آمريكايي و انهدام يك هليكوپتر AH-1 آمريكايي تبديل به نيرويي محوري در زمان جنگ شد.

نيروي هوايي سپاه نيز با وجود نبود امكانات لازم، با تشكيل اولين تيپ موشكي سپاه نقش مهمي درمقابله با موشك باران هاي نظام بعثي ايفا كرد.

* از امنيت تا سازندگي همه بر دوش سپاه

در بُعد امنيت داخلي، سپاه پاسداران با سركوب شورش نظامي منافقين و انهدام تيم جاسوسي حزب توده گام هاي موثري در مقابله با توطئه هاي داخلي برداشت.

گرچه پس از تشكيل وزارت اطلاعات و انتقال بخش زيادي از نيروهاي اطلاعات داخلي سپاه، اين وظيفه تا حدودي به اين وزاتخانه منتقل شد، اما هيچگاه نقش سپاه در اين حوزه كم رنگ نشد.

از مصاديق مهم توانمندي سپاه در اين حوزه انهدام هسته رهبري سازمان منافقين در 19 بهمن سال 1360 مي توان نام برد، ضربه فوق به قدري براي منافقين سنگين بود كه خودشان از آن به نام عاشوراي مجاهدين! نام مي برند.

از جمله فعاليت‌هاي ديگر سپاه پاسداران كه پس از پايان جنگ شكل جدي‌تري به خود گرفت، تشكيل قرارگاه مهندسي خاتم الانبياء(ص) بود كه به عنوان يك بازوي فعال براي جبران خرابي هاي پس از جنگ نقش موثري در بازسازي خرابي هاي جنگ و احداث سدها و پل هاي جديد براي كشور داشت.

پل طبقاتي صدر يكي از مهمترين عملكردهاي سازندگي سپاه میباشد.

** رحيم صفوي و تغييرات جديد

با ورود سپاه به دهه دوم حيات انقلاب اسلامي و تغييرات جديد در عرصه سياسي و امنيتي كشور، سپاه پاسداران نيز تغييرات را براي مقابله با موج تهديدهاي جديد عليه انقلاب اسلامي آماده مي‌كرد.

اين آمادگي و تغيير و تحول به طور اخص پس از پايان فرماندهي محسن رضايي بر سپاه و انتصاب سرلشكر سيد يحيي (رحيم) صفوي در سال 1376بر اين نهاد نظامي آغاز شد.

* شهاب‌هاي سپاه به مشت فولادين نظام تبديل مي‌شوند

سپاه كه در دوره جديد، خود را با خطرات داخلي و خارجي فراوان مواجه مي ديد، تدارك ابزارهاي جديد را براي موقعيت فوق در دستورالعمل كار خود قرار داد.

از آنجا كه تهديدات نظامي به خصوص پس از واقع يازدهم سپتامبر روندي صعودي را طي مي‌كرد، سپاه پاسداران براي بدست آوردن توانايي ضربه به عمق مراكز فرماندهي دشمن را در دستور كار خود قرار داد كه به صورت شاخص در برنامه هاي موشكي تبلور پيدا كرد.

قلب فعاليت هاي فوق در نيروي هوايي سپاه كه بعدها به نيروي هوافضاي تغيير نام پيدا كرد، قرارداشت. در اين دوره شهيد سرلشكر احمد كاظمي كه فرماندهي نيروي هوايي را برعهده داشت به شدت به دنبال توسعه توانمندي هاي اين نيرو بود كه با حمايت انقلابي دريابان علي شمخاني وزير دفاع وقت، اين تلاش ها به ثمر نشت.

محصول مهم اين همكاري موشك شهاب 3 و دستيابي به توانمندي توليد سوخت جامد بود.

با توليد موفقيت آميز موشك شهاب 3 ايران توانمندي هدف قراردادن رژيم صهيونيستي و پايگاه هاي آمريكا را در منطقه پيدا كرد.

اين توانمندي پس از اشغال عراق توسط آمريكا در سال 2003 و تهديدات رژيم صهيونيستي براي حمله به ايران نقش مهمي در متوقف كردن نيات شوم دشمنان خارجي داشت.

در نهايت، پيشرفت در اين حوزه بعدها راه را براي دستيابي ايران به فضا و قرار دادن اولين ماهواره غير نظامي ايران در فضا به نام اميد و با پرتابگري به نام سفير فراهم كرد.

* امنيت همچنان مهمترين اولويت داخلي

در بُعد داخلي، با روي كار آمدن اصلاح طلبان، در فضاي سياسي كشور تشنج و در نتيجه تهاجمات امنيتي در فضاي كشور افزايش يافت. اين مسئله به خصوص پس از جنجال قتل هاي زنجيره اي در مجموعه وزارت اطلاعات و در نتيجه ضعف اين نهاد مهم اطلاعاتي به شدت نمايان شد.

هدف قرار گرفتن مجموعه مركزي نظام توسط خمپاره هاي منافقين و ترور شهيد صياد شيرازي (جانشين رييس ستاد كل نيروهاي مسلح) نمونه‌هاي مصداقي اين ضعف در شراط فوق محسوب مي‌شد.

از سوي ديگر، شورش‌هاي اجتماعي در سطح كشور براي مقابله با نظام از جمله راهكارهاي ديگر نيروهاي خارجي براي مقابله با نظام بود و در چنين شرايطي نقش امنيتي و اطلاعاتي سپاه بيش از پيش نمايان شد.

تكميل قرارگاه‌هاي امنيت استاني در تهران و ساير شهرستان ها، تشديد عمليات ضد جاسوسي در مقابله با عمليات سرويس هاي مخفي ، مقابله با نا آرامي هاي سال 1376 درتهران با دستور مستقيم مقام معظم رهبري و تامين امنيت اجلاس سران كشورهاي اسلامي از جمله تلاش‌هاي سپاه در اين حوزه محسوب مي‌شد.

شايد مهمترين عمليات هجومي سپاه براي مقابله با تيم هاي ترور، موشك‌باران سنگين پايگاه‌هاي ترور منافقين در عراق بود كه در پاسخ به ترور شهيد صياد شيرازي از سوي نيروي هوايي سپاه و هم چنين توپخانه آن صورت گرفت.

* جبهه فرهنگي خالي است

در اين دوران با توجه به هجمه سنگين رسانه اي دشمن، فعاليت‌هاي فرهنگي در كنار فعاليت‌هاي نظامي و سازندگي نيز در برنامه كاري سپاه قرار گرفت.

عمده فعاليت‌هاي فرهنگي سپاه پاسداران در اين حوزه مصروف مقابله با افكار انحرافي سياسي در فضاي كشور بود كه از طريق نيروي بسيج مستضعفين صورت گرفت.

آشنايي نيروهاي بسيجي و جذب جوانان در اين حوزه با نظرات مختلف سياسي و آشنايي آنان با ترفندهاي سياسي دشمنان از جمله مهمترين رئوس برنامه هاي سپاه پاسداران براي مقابله با تهاجم فرهنگي دشمن محسوب مي شود.

* راهيان نور كاري ماندگار

اعزام كاروان‌هاي راهيان نور به مناطق جنگي و آشنايي توده مردم با مناطق عملياتي از جمله برنامه ديگر فرهنگي بود كه در اين دوره آغاز آن اجرا شد.

با گسترش اين كاروان‌ها و بيشتر شدن جمعيت زائران، «راهيان نور» به اصلي‌ترين ابزار آشنايي جوانان و به خصوص نسل سوم با جنگ و فضاي آن تبديل شد و هم اكنون نيز در دوران نوروز و ايام مختلف سال ميليون ها نفر به بازديد از مناطق جنگي و ياد آوري حماسه رزمندگان در 8 سال دفاع مقدس مي‌پردازند.

** محمدعلي جعفري و آنچه كه بايد تغيير كند
در سال 1386 و پس از 10سال رياست سرلشكر صفوي بر اين نهاد نظامي، سردار سرلشكر محمدعلي (عزيز) جعفري فرمانده سابق نيروي زميني سپاه به اين سمت منصوب شد؛ تغييري كه زمينه ساز تغييرات گسترده در نحوه چينش سپاه و مقابله با تهدادت جديدبود.

* سپاه به راهبرد دفاع موزاييكي روي مي‌آورد

در اين دوره با توجه به سرمايه‌گذاري سنگين نيروهاي متخاصم و به خصوص ايالات متحده در نيروهاي هوايي ‌و ويژه براي انهدام مراكز فرماندهي و عملياتي دشمن كه در جنك دوم خليج فارس در سال 1991 آزموده شده بود، طرح ايجاد سيستم ذفاع موزاييكي مورد توجه فرماندهي سپاه قرار گرفت.

در اين طرح كه بصورت عملياتي و موفقيت‌آميز از سوي حزب الله لبنان ضد حملات سنگين نيروهاي اسراييلي در سال 2006 بكارگرفته شد، با ايجاد واحدهاي مستقل دفاعي امكان عملكرد مستقل آنها در برابر نيروهاي دفاع تامين مي شود و انهدام مقرهاي فرماندهي نيز تاثيري در توان دفاعي آن ها نخواهد داشت.

بر اساس چنين رويكردي بود كه سپاه‌هاي استاني در استان هاي مختلف كشور با توانايي عمليات مستقل در رده هاي فرماندهي خود تشكيل شد.

در اين سيستم جديد، تجهيزات و نيروهاي لشكر سابق سپاه در سپاه هاي استاني تلفيق شده و عمليات نظامي قرارگاه هاي بسيج نيز تحت فرماندهي اين قرارگاه هاي استاني قرار گرفت.

* فتنه و سپاه رودرروي هم

در بُعد داخلي، مهمترين تدبير امنيتي سپاه، مهار شورش هاي فتنه پس از انتخابات 22 خرداد ماه سال 1388 و مقابله با عمليات تهاجمي سرويس خارجي براي براندازي نظام جمهوري اسلامي بود.

دستگيري مظنونان به ايجاد و شورش و مهار اراذل و اوباش از جمله مهم ترين اقدامات سپاه در اين دوره بود كه مجري اصلي اجراي قرارگاه امنيتي ثارلله در تهران بود.
بعدها اعترافات بسياري از دستگير شدگان از نقش مهم اقدامات سپاه در برهم زدن نقشه سران فتنه براي ايجاد تقابل داخلي در مجموعه نظام پرده برداشت.

تبديل نيروي مقاومت بسيج به سازمان و پر رنگ تر شدن نقش فرهنگي اين نيرو از جمله اقدامات ديگر سپاه در اين دوره و به خصوص جنگ نرم با تاكيدات مقام معظم رهبري بود.

* ناو هواپيمابر يا فيس‌بوك

سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در بسياري از عرصه ها همواره خود را به عنوان اصلي ترين مدافع حريم نظام جمهوري اسلامي مطرح كرده است و به طور حتم تهديدات دشمن نيز ماهيتي ديناميك و در حال نو شدن دارد.

شايد بررسي تحولات اين نهاد نظامي تصويري ناپايدار از سپاه پاسداران در حوزه سازماني و عملياتي را به ذهن متبادر كند اما در اين ميان نبايد تغيير ماهيت تهديدات دشمن را از خاطر برد.

تهديداتي كه گاه در شكل ناوهاي هواپيما بر و گاه به شكل پورتال‌هاي شبكه‌هاي اجتماعي خود را نشان مي‌دهد.

به گزارش پايگاه اينترنتي بسيج به نقل ازخبرگزاري فارس

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط جعفر در تاریخ 1394/2/12 و 6:59 دقیقه ارسال شده است

پست ترين كار ممكن اينه كه بخواهيد عظمت فرماندهي محسن رو پشت كلمات پنهان كنيد. سپاه هرچي داره مديون آقا محسنه اينو درك كنيد.


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
سلام. به همیار پلاس خوش امدید. دامنه اصلی: www.hamyarplus.ir دامنه کوتاه متصل: www.rzr.ir ایمیل:info@tirbar.ir
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • میهن وب هاست
 • ایران سرور
 • قالب راست چین
 • آذر آنلاین هاست
 • آذر آنلاین
 • موسسه فرهنگی هنری صریر یزد (سرگرمی و بازی های فکری)
 • شبکه اعزام سخنران و استاد عمار یزد
 • نوشت افزار ایرانی اسلامی بهشت
 • فروشگاه آنلاین کتاب آسمان (پاتوق کتاب آسمان)
 • هاست نگار
 • فروشگاه لباس ایرانی اسلامی کساء یزد
 • تا شقایق...
 • تا شقایق...
 • شرکت دانش نگران
 • تا همیشه افتاب
 • ❤مَــטּ تِشنہ ے نگــ ـاه( ح س ے טּ ) م❤
 • دار الشهدا
 • اشک منتظران
 • خبرگزاری دفاع مقدس
 • نگارخانه ایرانی
 • عصر انتظار (بنر،پوستر و...)
 • شجره طیبه صالحین پایگاه حضرت ابوالفضل اهرستان
 • بجه های قلم
 • پــــارادوکـــس1
 • سایت ها و وبلاگ های لینکــ شده (دوستان)
 • پر از خالی...
 • پارادوکس paradox
 • حرم رضوی
 • ◄3چـــآدُرے حــآمـے جـَـلـیـلـے►
 • یــکی مراقــبه
 • ✔✔ سـنــــگـر مـجــٰــازی ✔✔
 • نقــاش فقیــر
 • دلتنگی برای او
 • خاطره
 • سه نقطه...
 • قول ســـدید
 • ●●● بـانـوی خـلـوت نـشیـن حـرم ●●●
 • مظهر زیبایی
 • جملات زیبا،عارفانه رسول طالبی
 • ★☆**★قبـــــیلـــه عــشـــقــــ★**☆★
 • بیاین انسان باشیم
 • منتظران مهدی
 • بسیجــی نتـرس
 • روح ســرد
 • ❤♡ وعـــ ـــده گــ ـــاه ♡❤
 • .•°°•.♥ صدراییان منتظر .•°°•.♥
 • صلی الله علیک یا اباعبدالله
 • منتظران ظهور
 • نازنین امـــام
 • چـــــــــــــادر خاکی
 • مدیریت مالی دانشگاه حائری میبد
 • ولایـــت فقیه
 • بصــیرت علوی
 • خطابه غدیر(سند حقانیت شیعه)
 • بچه های حـرم (هيئت جنةالحسين)
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • نظرسنجی
  آیا از وب سایت راضی هستید؟


  ارتباط با تیــربــار مجــازی

  به همیار پلاس خوش آمدید!

  پست های الکترونیکی تارنما:

  info@hamyarplus.ir

  hamyarplus@gmail.ir

  آدرس اصلی ما:

  hamyarplus.ir

  دامنه کوتاه متصل:

  ww.rzr.ir

  ارتباط در تلگرام، سروش و ایتا:


  @hamyarplus


  https://eitaa.com/hamyarplus


  http://sapp.ir/hamyarplus


  ارسال پیام و نظرات و گزارشات  آمار سایت
 • کل مطالب : 1137
 • کل نظرات : 744
 • افراد آنلاین : 5
 • تعداد اعضا : 257
 • آی پی امروز : 15
 • آی پی دیروز : 182
 • بازدید امروز : 76
 • باردید دیروز : 4,872
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 7
 • بازدید هفته : 13,383
 • بازدید ماه : 70,564
 • بازدید سال : 460,372
 • بازدید کلی : 4,882,506
 • کدهای اختصاصی
  تبلیغات
  حرف دل شهدا..